Bambu Zebra Nedir?

Bambu Zebra Nedir?

Dünyada hızla yayılan sağlıklı yaşam trendi, artık ev tekstil ürünlerine ve perdelere de yansıdı. Bambu zebra perde,  yaygınlaşan mekanizmalı perde sektöründe en çok tercih edilen modeller arasındadır.  İç ve dış giyim ürünleri, banyo takımları, paspas, battaniye, havlu, tişört, çorap ve özellikle yazlık giysi üretiminde hiçbir katkı maddesi içermeyen ve tamamen doğal bir iplik olan bambu kumaşı perdelerde de sıkça kullanılıyor ve en çok tercih edilen perdeler arasında.

Bambu Çin’de yetişmekte ve Türkiye’de iplik haline getirilmekte, doğal ipliklerin hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Bambu ağaçları, dilim dilim kesildikten sonra modifiye edilip hamurlaştırılarak elyaf haline getirilierek, elyaflarından ayrıştırımakta ve çeşitli makinelerde teknik işlemlerden geçirilerek ipliğe dönüştürülmektedir. Bu işlemler sırasında ipliklerin tamamen doğal ve saf kalmasına dikkat ediliyor ve tamamen katkısız bir iplik elde ediliyor.

Hafif bir dokuya sahip olduğu için serinlik, bambunun kendine has bir özelliğidir. Çok iyi nem çekmesi ve hava geçirgenliği sağlayarak bedenin nefes almasına yardımcı olması da tekstil fabrikaları tarafından tercih edilmesini sağlıyor. Ultraviyole ışınlarını kırıyor, antibakteriyel özellik taşıyor. İçeriğindeki bambu kun maddesi sayesinde deride alerji yapmıyor. Ultraviyole ışınları kırmasından dolayı bambu zebra perdenin diğer zebralara göre daha avantajlı olmasını sağlıyor. Bambu zebra perdelerin antibakteriyel olması da, hijyene önem veren hanımlar için uygun. Bu yüzden bambu zebra perdeyi çok fazla temizlemeye gerek kalmıyor.

Bambu ipliği, doğal yapısı sayesinde beyaz ve ince bir iplik. Çok ince bir iplik olmasına rağmen, yıpranmaya dayanıklı ve sağlam. Bu açıdan bambu zebra perdelerin yıpranmadığını, kolay kolay eskimediğini söylemek mümkün. Örme ya da dokuma işlemlerine çok uygun bir iplik. Diğer iplik türleri ile karışım halinde de kullanılabiliyor. Boyandığında ışıltılı bir görünüm aldığı için bambu zebra perdelerin çok şık görünmesini sağlıyor. 

Bambu ipliği, son dönemlerde kullanım alanı oldukça gelişmiştir. Yatak çarşafı, nevresim, battaniye gibi çeşitli ev tekstili ürünlerinde kullanılan bambu lifi, sıvı filtrasyonu, toprak stabilizasyonu ve erozyonu önleme amacıyla kullanılan jeotekstil ürünlerinde, hava ve suyu temizleyen filtrasyon malzemelerinde, sulardan ve sulak arazilerden petrolün ayrılması için tasarlanan materyallerde, otomobillerde, yapılarda, tıbbi tekstil ürünlerinde ve havacılık sektöründe kullanılmaktadır.